Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /customers/7/d/8/cederbackstrafikskola.se/httpd.www/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2758 Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /customers/7/d/8/cederbackstrafikskola.se/httpd.www/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2762 Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /customers/7/d/8/cederbackstrafikskola.se/httpd.www/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3689 BE & Utökad B-behörighet - Cederbacks Trafikskola Scroll to top
© 2019 Cederbacks Trafikskola | Producerad av DBP Media

BE-Körkort

Personbil med tungt släp

Sammanlagda totalvikt på ekipaget är max 7000 kg

Börja med att ansökan om körkortstillstånd på www.transportstyrelsen.se
Teorin läser du in med hjälp av bok och datafrågor (självstudier).

Körutbildningen består av funktionsbeskrivning, säkerhetskontroll, körning i stadstrafik, landsväg, motorväg samt manöver.

Du avlägger kunskapsprov (50 minuter) samt körprov (75 minuter) hos Trafikverket.
Kunskaprprovet bokas först, vid godkänt kunskapsprov bokas körprovet in.

BE-Paket

Priser

Utökad Behörighet B

Utökad B

Sammanlagda totalvikten på ekipaget är 4250 kg

När det gäller utökad behörighet B så avlägger man endast ett körprov hos Trafikverket. Provet är 60 minuter.
I provet ingår körning i stadstrafik, motorväg, landsväg, backning samt en säkerhetskontroll. Trafikverket tillhandahåller EJ ekipage vid provtillfället.

Avgift som betalas
till Trafikverket

Avgifter

  • Körprov 800,-
  • Tillverkning av körkort 150,-
  • Foto 80,- (fotografering sker på Trafikverket.)